אבחון דידקטי

אבחון דידקטי נועד לזהות ולהעריך לקויות למידה תוך בחינת יכולות קוגניטיביות שונות. מטרת האבחון הדידקטי לאפיין את הקשיים ולהתאים את אסטרטגיות הלמידה בצורה מיטבית לנבדק.

מה זה אבחון דידקטי?

בחינה של מוקדי הקושי הלימודיים ומתן המלצות לדרכי התערבות באמצעות זיהוי והתאמת אסטרטגיות למידה מועדפות כגון: הקראת החומר או בחינת התלמיד בעל פה, תוספת זמן למבחנים ומבדקים, קשיי כתיבה ילוו בבקשת הכתבת התשובות בעל פה ועוד. באבחון דידקטי בודקים מגוון יכולות ותפקודים בתחום הלמידה כגון: תפקודים קוגניטיביים, תהליכי עיבוד מידע חזותי ומרחבי, תפקוד גרפו מוטורי, תפקודי זיכרון, תהליכי עיבוד מידע לשוני / שפתי וטווחי קשב וריכוז, מיומנויות הלמידה, כישורי הקריאה, הבנת הנקרא, כתיבה, הבעה בכתב בעברית ויכולת מתמטית בסיסית.

מתי לפנות לאבחון?

פנייה לאבחון דידקטי מתאימה במקרים של קשיים לימודיים אשר עלולים לייצר לרוב תחושת תסכול עבור הילד וכן עבור ההורה. מטרת האבחון להבין ולאתר את הבסיס לקשיים, את תחומי החוזק וכן את מיומנויות הלמידה אשר מהווה חולשה ולהציע תכנית התערבות חינוכית המותאמת אישית עבור קשייו וצרכיו של המאובחן בהתאם לממצאים שנתגלו במהלך האבחון.

ריכזנו עבורכם מצבים שכיחים המעידים על צורך פנייה בפנייה לאבחון

 • קושי ברכישת מיומנות קריאה או כתיבה.
 • פערים בין יכולות כתיבה להבעה בעל פה.
 • קושי בתפקוד מתמטי.
 • קושי התארגנות איטיות בביצוע.
 • חוסר זמן בבחינות.
 • קושי ברכישת שפה נוספת (אנגלית, ערבית).
 • תת-הישגיות אקדמית – כאשר קיים פער ניכר בין תפקודו והישגיו האקדמיים של הילד או המבוגר לבין הפוטנציאל השכלי שלו.
 • שגיאות איות מרובות.

בנוסף לסיבות הנ"ל, נבדקים רבים פונים לאבחונים דידקטיים ופסיכו-דידקטיים גם בשל הקשיים הבאים:

 • קשיי התארגנות.
 • איטיות בביצוע.
 • קושי להפנים את החומר הנלמד.
 • הספק נמוך בעת למידה.
 • חוסר זמן בבחינות ומבחנים.
 • שגיאות איות מרובות.
 • קושי ברכישת השפה האנגלית.
 • קושי ברכישת שפה זרה שנייה (ערבית, צרפתית).
 • קושי בתפקוד המתמטי.

למי האבחון מתאים?

האבחון מתאים לילדים מגיל הגן (לקראת כיתה א') ועד מבוגרים. האבחון מתאים גם לסטודנטים הזקוקים להקלות והתאמות בלימודים אקדמאיים או לפסיכומטרי. במקרים אלו, גם סטודנטים שביצעו בעבר אבחון דידקטי או פסיכו-דידקטי בשנים קודמות וזקוקים לחידוש האבחון טרם תחילת הלימודים האקדמאיים.

מי עורך את האבחון?

האבחון נערך על-ידי פסיכולוג חינוכי מומחה ו/או על ידי מאבחנת דידקטית מומחית (בעלת תואר שני בלקויות למידה).

מה משך האבחון?

משך האבחון משתנה בהתאם לנבדק ונע בין שעה וחצי לשעתיים.

כמה עולה אבחון דידקטי?

עלות אבחון דידקטי במכון תושיה הינו 1,650 ₪.
ניתן לקבל סבסוד של האבחון דרך חברות הביטוח.

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר

תוספת חשובה

ישנו גם תואר של מאבחן ליקויי למידה מוכר כאשר מדובר במי שהוא בוגר תואר שני בלקויות למידה ועבר התנסות באבחון – במקרה כזה ניתן לאבחן לקויות למידה במסגרת של מאבחן דידקטי.

חשוב מאוד להבין מהי הכשרתו של המאבחן שיבצע את האבחון הדידקטי ולעמוד על טיבו. בכל מקרה המאבחן מציין על גבי הדוח את הכשרתו ותוארו. כך למשל פסיכולוגיים נוטים לציין על גבי הדוח לא רק את שמם וחתימתם, אלא גם את מספר הרישיון שלהם. גם מרפאים בעיסוק הם בעלי השכלה לאבחן קשיי מוטוריקה בילדים – מדובר במיומנויות מוטוריות המשפיעות על יכולת הכתיבה למשל.פסיכולוגים חינוכיים – מאבחן דידקטי

לצד מאבחן דידקטי וקלינאי תקשורת מי שמשמשים גם תחת הכובע של מאבחן דידקטי הם פסיכולוגיים. אך חשוב להדגיש שמדובר בפסיכולוגיים בעלי תואר שני. פסיכולוגים להם התמחות בפסיכולוגיה חינוכית גם רשאים לפעול כמאבחן דידקטי, וכאשר מדובר על פסיכולוג עם תואר שני אך ללא התמחות חינוכית יש לבצע את האבחון לצד מאבחן שעבר הסמכה.

קלינאי תקשורת – מאבחן דידקטי

אבחון דידקטי בין היתר גם בודק כישורי שפה. קלינאי תקשורת יכול לקבוע במסגרת האבחון האם לנבחן ישנם ליקויי שפה. קלינאי תקשורת הוא מקצוע שיש ללמוד אותו.מאבחן דידקטי

אבחון דידקטי, כמו גם אבחון פסיכודידקטי הוא אבחון לאיתור לקויות למידה כאשר מי שמוסמכים לבצע אבחון זה ולספק מסקנות על בסיסו הם רק מי שהוסמכו לכך ועומדים בדרישות החוק. מאבחן דידקטי הוא איש מקצוע שעבר הכשרה ספציפית לצורך כך, או פסיכולוגים. גם קלינאי תקשורת לצד מאבחני לקויות למידה יכולים לבצע אבחון דידקטי. בקרב ציבור ההורים קיים לא מעט בלבול בהקשר זה, וכדי לעשות סדר בדברים לפניכם מה שחשוב שתדעו בנושא.

הסמכת קורס אבחון דידקטי – מאבחן דידקטי

ישנם מוסדות ספציפיים בישראל אשר מכשירים מורים לבצע אבחונים דידקטיים, משמע אותו מורה שעבר בהצלחה את ההכשרה רשאי לשמש בתפקיד של מאבחן דידקטי. במקרה כזה אותו מאבחן יכול לבצע אבחון בקרב ילדים, ומקובל שמאבחן דידקטי מציין את עובדת היותו כזה במסגרת דוח האבחון.מכון פרטי או ציבורי?

חשוב לציין שניתן לבצע אבחון דידקטי במוסדות ציבוריים. אבחון דידקטי מחיר בציבורי יעלה פחות לעומת מכון פרטי, אך חשוב לקחת בחשבון שלרוב זמן ההמתנה לאבחון ציבורי ארוך פי כמה וכמה לעומת זמן ההמתנה למכון אבחון דידקטי פרטי.

אחרי האבחון עצמו

אספקט נוסף שלרוב נוטים לשכוח ממנו הוא כל מה שקשור ליום שאחרי. תוצאות אבחון דידקטי ופסיכודידקטי תקפות לכמה שנים קדימה (עד 6 שנים, בהתאם לחוק). ישנם מקרים בהם עולה הצורך ליצור קשר עם צוות המאבחנים של המכון, בחלוף פרק זמן מסוים ממועד ביצוע האבחון עצמו. חוסר יכולת לתקשר עם המאבחנים או עם שירות הלקוחות של המכון עלולים להסב עוגמת נפש רבה בהמשך.מה משפיע על המחיר?

ישנם מכונים פרטיים המבצעים אבחונים דידקטיים כמו גם אבחונים פסיכודידקטיים. לפני שבוחרים את המכון בו ילדכם יבצע את האבחון חשוב לקחת בחשבון כמה פרמטרים, להם יש השפעה על המחיר וגם על האיכות. ראשית, חשוב לבחור במכון שיש לו מספיק ניסיון וותק בביצוע של אבחון דידקטי. אבחון דידקטי מחיר עבור מכון עתיר שנות פעילות יהיה לרוב גבוה יותר לעומת מכון בתחילת דרכו. כמו כן, חשוב לא רק המכון עצמו אלא המאבחנים. ככל שהמאבחנים הספציפיים שיבצעו את האבחון הינם בעלי ניסיון רב יותר, כך לרוב המחיר יהיה גבוה יותר וגם הביקוש. יש הבדל עצום בין אבחון דידקטי שמבוצע על ידי מתלמדים לבין אנשי מקצוע של שנים רבות.

עוד משפיע על המחיר הוא סוג האבחון הספציפי. יש אבחון דידקטי לילדים ויש אבחון דידקטי לסטודנטים, ולסטודנטים מדובר באבחון יקר יותר.אבחון דידקטי מחיר

העלות עבור ביצוע של אבחון דידקטי, שמטרתו לאתר לקויות למידה אצל התלמיד, נעה בין כמה מאות שקלים ועד לכ-1,500 ₪. עבור אבחון דידקטי מחיר הוא לא אחיד,  זאת משום שמדובר במכונים פרטיים אשר מבצעים את האבחון, וכל מכון מתמחר את האבחון באופן פרטני. ישנם שיקולים שונים בבחירת מכון אבחון שהוא זול יותר או יקר יותר – וריכזנו לפניכם מה שחשוב לדעת בנושא.

רק לילדים?

הנחה בשגויה בקרב הציבור היא כי אבחון דידקטי מיועד רק לילדים ותלמידי בית ספר. חשוב לציין שגם סטודנטים פונים לביצוע אבחונים דידקטיים, בין היתר בשל העובדה שבצעירותם לא אובחנו ולא נבדקו בצורה זו..

מה נכלל באבחון דידקטי?

כאשר מדברים על אבחון דידקטי הכוונה לבדוק כישורים שונים אצל הילד שקשורים לכמה מנגנונים. מדובר על תפקוד ניהולי, שפתי, חזותי, שמיעתי, ריכוז, קשב ושפה. מכלול המנגנונים הללו נבדקים כאשר יש למשל תלמידים שיש להם קשיי ריכוז או כאלו שיש להם קשיי שפה. ישנם אבחונים דידקטיים שכוללים גם מתמטיקה.

אבחון דידקטי

בשונה מאבחון פסיכודידקטי, הרי שאבחון דידקטי כולל רק רכיב אחד והוא החלק שמאבחן האם קיימות לקויות למידה אצל הנבחן. מדובר באבחון מטרתו להציף ולאתר כשלים לימודיים, מתוך מטרה להתאים את הפתרונות המתאימים שכוללים אפשרויות שונות כמו הקלות לימודיות, תוכניות לימודים מותאמות כמו גם שעות העשרה שמיועדות למי שיש להם לקויות למידה. לעתים הפתרון משולב כמה פתרונות ולעתים הפתרון כולל למשל שעות הוראה מתקנת עם איש מקצוע.

תוצאות אבחון דידקטי

ישנם למשל מקרים בהם תוצאות האבחון מלמדות על קושי בהבנת הנקרא, או קושי טכני בכתיבה. יש מי שבשל לקות למידה כותבים עם שגיאות כתיב ויש מי שיש להם קשיי רכישת שפה. אחד הפתרונות עליהם יומלץ במסגרת תוצאות האבחון הוא למשל התעלמות משגיאות כתיב בעת בדיקת בחינות או תוספת זמן. יש גם מי שיומלץ עבורם מנגנון של בחינות בעל פה ולא בכתב. אפשרויות נוספות של פתרונות כוללות מסגרת לימודים מיוחדת, שעות פרטניות של הוראה מתקנת וישנם מקרים בהם ההמלצה היא לתמיכה פסיכולוגית.

כמובן שתוצאות האבחון, גם כמו הביצוע עצמו של אבחון דידקטי, הם נחלתם של אנשי מקצוע שהוסמכו לכך, ורק הם. מדובר על מי שעברו הסמכה לביצוע אבחון דידקטי, ולרוב מדובר באנשי חינוך עם רקע בתורת האבחון, כמו גם בפסיכולוגיים חינוכיים. לתוצאות האבחון ישנה השלכה משמעותית על מהלך הלימודים של הילד ועל היבטים נוספים – ולכן חשוב מאוד שהאבחון יעמוד בכל הקריטריונים והוראות החוק

הערכת המצב הרגשי הפנימי - כך ניתן לבדוק

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר

אולי יעניין אתכם גם

רענונים לאבחונים

רענון אבחון או עדכון אבחון נדרש במצבים בהם הילד עובר מסגרת (לדוגמא מיסודי לחטיבה או מחטיבה לתיכון) וזקוק לרענון האבחון על מנת לשנות את סוג

קרא עוד »
הקלות לפסיכומטרי

נבחנים בעלי לקויות למידה ראשוניות ומשמעותיות ו/או בעלי לקות קשב משמעותית זכאים להקלות בפסיכומטרי. במכון תושיה מבוצעים אבחונים מוסמכים המתקבלים על-ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה.

קרא עוד »
מבחן פסיכודידקטי למי מיועד?

מבחן פסיכודידקטי כשמדובר בילדים בתחילת המסע החינוכי שלהם, יכול להיות קשה לקבוע אילו אתגרים אופייניים להם ואילו צריכים חוות דעת מקצועית. ילדים רבים נתקלים במגוון

קרא עוד »

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר