אבחון מוכנות לכיתה א’

אבחון המוכנות לכיתה א' נועד לבחון את הבשלות הקוגניטיבית והרגשית לפני העלייה לכיתה א'.

מי עורך את האבחון?

האבחון נערך על-ידי פסיכולוג חינוכי מומחה חביב טרמנס (מנהל המכון) ו/או על ידי מאבחנת דידקטית מומחית (בעלת תואר שני בלקויות למידה).

מה מטרת האבחון?

מטרת האבחון הינה בדיקת הבשלות הרגשית והקוגניטיבית לרכישת מיומנויות הקריאה, הכתיבה והחשבון בקצב הנדרש בביה"ס, והמלצה על התערבות מתאימה לקראת המעבר לבית הספר.

מתי פונים לאבחון?

במקרים בהם מוצע להשאיר את הילד לשנה נוספת בגן, או במקרים של התלבטות בנושא, מופנים ההורים לאבחון בשלות הבודק את מוכנות הילד לכיתה א'.

מהו תהליך האבחון?

בתהליך האבחון נברר מהו רצון ההורים והילד. נבדוק גורמים נוספים המשפיעים על מצבו של הילד, כגון: מעברי דירה, לידת אח, שינויים משפחתיים, מערכת היחסים עם הגננת או המורה, תאריך הלידה וגורמים פיזיולוגיים.

בסיום תהליך האבחון נערכת שיחת סיכום עם ההורים. בשיחה מוצגות המסקנות העולות מאינטגרציה של כלל המידע וההמלצות עבור ילדכם. דו"ח האבחון מתייחס הן למעלותיו של הילד ולגורמי החוסן שלו שיסייעו לו במעבר והן לקשיים שעלו והמענה הנכון עבורם. האבחון מתייחס למשך הזמן עד למעבר לבית הספר והאפשרות לסייע לילד להתחזק ולטפל בקשייו בפרק הזמן הנתון. דו"ח האבחון נמסר להורים בלבד וההחלטה אודות הישארות בגן או מעבר לבית הספר שמורה לרצון ההורים.

מה בודקים?

  1. בשלות רגשית: ויסות רגשי, דחיית סיפוקים, עצמאות, מוטיבציה ללמידה ותהליכי הסתגלות.
  2. בשלות חברתית: הבנת נורמות חברתיות, התמודדות עם מצבים חברתיים, השתלבות במשחק ופתרון בעיות.
  3. בשלות לימודית: קוגניטיבית: קשב וריכוז, התארגנות, התמדה, זיכרון, הבנה כמותית, תפיסה חזותית ושמיעתית.
  4. בשלות שפתית: אוצר מילים, הבעה והבנה שפתית, מודעות פונולוגית, מיומנויות שיום, שליפה ותחביר.
  5. בשלות מוטורית: יכולות גרפו-מוטורית ותיאום עין-יד, מוטוריקה גסה, התמצאות במרחב.

כמו כן, הליך האבחון כולל מילוי שאלונים ע"י הגורמים החינוכים והטיפוליים (גננת, פסיכולגית, צוות טיפולי) על מנת לקבל תמונה רחבה ככל הניתן בהבנת הקשיים והחוזקות של הילד.

משך האבחון?

משך האבחון כשעה וחצי ולעיתים כולל 2 מפגשים.

 

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר

אולי יעניין אתכם גם

אבחון מוכנות לכיתה א’

אבחון המוכנות לכיתה א' נועד לבחון את הבשלות הקוגניטיבית והרגשית לפני העלייה לכיתה א'. מי עורך את האבחון? האבחון נערך על-ידי פסיכולוג חינוכי מומחה חביב

קרא עוד »
הערכת המצב הרגשי הפנימי - כך ניתן לבדוק
אבחון דידקטי

אבחון דידקטי נועד לזהות ולהעריך לקויות למידה תוך בחינת יכולות קוגניטיביות שונות. מטרת האבחון הדידקטי לאפיין את הקשיים ולהתאים את אסטרטגיות הלמידה בצורה מיטבית לנבדק.

קרא עוד »

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר