מבחן פסיכודידקטי למי מיועד?

מבחן פסיכודידקטי

כשמדובר בילדים בתחילת המסע החינוכי שלהם, יכול להיות קשה לקבוע אילו אתגרים אופייניים להם ואילו צריכים חוות דעת מקצועית. ילדים רבים נתקלים במגוון אתגרים, כולל קשיי ריכוז, קושי להישאר בכיתה, קושי במוטוריקה העדינה הנדרשת לכתיבה, קושי בהבנת פעולות החשבון הבסיסיות ועוד רבים אחרים. כאשר הורים או אנשי מקצוע המקיימים אינטראקציה עם ילד מבחינים כי לילד יש קושי גלוי שלא נפתר לאחר מספר חודשים וקיים חשש כי לילד יש לקות למידה, חשוב לפנות לאבחון מתאים. האבחון מבהיר את הסיבות, מדגיש את הקשיים ומספק המלצות כיצד לסייע לילד בשיפור יכולותיו. מכון תושיה, בניהולו של ד"ר חביב טרמנס, עורכים מגוון אבחונים המותאמים לקשיי הילד, ומאפשרים להורים ולאנשי המקצוע לספק לילדים את כל הסיוע הנדרש, על ידי מתן תוצאות מדויקות לאחר ביצוע מבחן פסיכודידקטי.

 מתי יש צורך לפנות לאבחון מתאים?

הורים ומתבגרים רבים מבצעים מבחן פסיכודידקטי כדי להשיג התאמות בית ספריות כגון קריאה למבחנים, זמן נוסף, פורמט מבחן שונה ועוד. כאשר השינויים נוגעים לבחינות הבגרות, מדובר בעיקר בתלמידי בית ספר תיכון. עם זאת, חיוני לא לזלזל בתוצאות האבחון הדידקטי ולא להסתפק בוויתורים מכיוון שהם אינם נותנים מענה לבעיה אותה חווה הילד, שתימשך לא רק לאורך כל המסגרת החינוכית אלא גם מחוצה לה. לכן, יש צורך לסייע לילד להתגבר על המכשולים. האבחון מספק לא רק הקלה, אלא גם שיטות להתנעת תהליכי התפתחות ושינוי בהרגלי הלמידה ויכולות הלמידה של הילד. מטרת האבחון היא לזהות את הבעיות והחולשות של הילד ולפתח תכנית עבודה להעצמת סביבת הלמידה במסגרות חינוכיות.

ממה מורכב המבחן הפסיכודידקטי?

האבחון דורש כחמש שעות וניתן לבצע אותו כבר בכיתה ב', ולעתים גם בכיתה א'. האבחון מורכב ממספר מבחנים המיועדים להעריך את יכולות החשיבה, הזיכרון ועיבוד המידע של הנבדק, תפקודים ביצועיים וממדי אישיות, כגון מבנה אישיות, רמת חרדה, משאבים נפשיים, יחסים בין אישיים ומיומנויות חברתיות, וכן יחסי הגומלין ביניהם.

מבחן פסיכודידקטי מורכב ממגוון מקטעים הבודקים מגוון נושאים. ילדים עם ליקויי למידה מאופיינים תמיד ביכולות קוגניטיביות מעולות מאלה שניתן לצפות בהם; הם לא מצליחים ליישם את היכולות שלהם. קיימת סתירה בין היכולת ליישומה הראוי, ויש לטפל בפער הזה. חשוב להבין שילדים לא מאובחנים עם לקויות למידה, שאינם מקבלים טיפול וטיפול נאותים, חווים פערי הישגים מתרחבים. אז אם אתם מעוניינים לעזור לילדכם להתגבר על הקשיים הלימודיים שלו, צרו קשר עם מכון תושיה עוד היום!

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר

אולי יעניין אתכם גם

רענונים לאבחונים

רענון אבחון או עדכון אבחון נדרש במצבים בהם הילד עובר מסגרת (לדוגמא מיסודי לחטיבה או מחטיבה לתיכון) וזקוק לרענון האבחון על מנת לשנות את סוג

קרא עוד »
הערכת המצב הרגשי הפנימי - כך ניתן לבדוק
אבחון דידקטי

אבחון דידקטי נועד לזהות ולהעריך לקויות למידה תוך בחינת יכולות קוגניטיביות שונות. מטרת האבחון הדידקטי לאפיין את הקשיים ולהתאים את אסטרטגיות הלמידה בצורה מיטבית לנבדק.

קרא עוד »

לייעוץ טלפוני ויצירת קשר